Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2018
W 1923 roku Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA) proklamował obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w każdą pierwszą sobotę lipca. Obchody miały stać się okazją do zwiększenia popularyzacji na świecie tematyki spółdzielczej i promowania spółdzielczych ideałów międzynarodowej solidarności, efektywności ekonomicznej, równości i pokoju. Celem obchodów jest także rozwijanie i wzmacnianie partnerskich stosunków pomiędzy światowym ruchem spółdzielczym a rządami poszczególnych krajów, samorządami i organizacjami międzynarodowymi.
W 1994 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła ważną rolę, jaką spółdzielnie odgrywają w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym, ogłaszając wspólne od 1995 roku obchodzenie Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Z tej okazji Międzynarodowy Związek Spółdzielczy i ONZ proklamują hasła kolejnych obchodów. Na 2018 rok brzmi ono "Budowanie Zrównoważonego Rozwoju Społecznego poprzez współpracę".
W Polsce Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest od 1925 roku, kiedyś jedną z pierwszych niedziel czerwca, a obecnie zwykle pod koniec tego miesiąca, co wiąże się z proklamowaniem przez Sejm RP w 1995 r. 1 lipca Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości.
Za sprawą apelu Zgromadzenia ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych skierowanego do Parlamentów i Państw członkowskich o upamiętnienie 100-lecia Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej proklamował dzień 1 lipca dniem spółdzielczości.
Polska spółdzielczość ma bardzo długą tradycję, kształtowała się już w czasie zaborów, rozwijała w okresie międzywojennym, przetrwała czas zawirowań politycznych.
Obecnie w 9200 spółdzielniach zrzeszonych jest ponad 8 mln członków. Spółdzielczość w Polsce rozwija się. Powstają nowe rodzaje spółdzielni, szczególnie wśród ludzi młodych.
Święto dnia spółdzielczości jest okazją do podsumowania osiągnięć spółdzielczych w naszym kraju.
Drodzy Spółdzielcy z okazji
Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości
życzymy pomyślnego realizowania założonych celów
we wszystkich sferach działalności
zarówno gospodarczej jak i społecznej,
satysfakcji i korzyści z ich osiągnięcia
w życiu zawodowym i prywatnym.
Życzymy również Wszystkim Spółdzielcom
i Waszym Rodzinom
dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Liderzy Spółdzielczości Świętokrzyskiej
SM Pionier
2 marca 1959 na zebraniu założycielskim, 24 osoby postanowiły utworzyć spółdzielnię, która została wpisana do spółdzielczego rejestru 30 lipca pod nazwą „Pionier”. Nowa spółdzielnia w Kielcach wywołała niespodziewane zainteresowanie, bowiem otrzymała prawo...
KSM Kielce
Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa ma już 54 lata i jako pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa w województwie, została w 2007r. laureatem VII edycji konkursu Świętokrzyskiej Nagrody Jakości w kategorii przedsiębiorstw usługowych. To jedyny organizowany w regionie konkurs...
Społem Kielce
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Kielcach istnieje na rynku kieleckim od 1919 roku. Dziesiątki lat tradycji oparte są w spółdzielni na handlu, gastronomi oraz produkcji piekarsko-ciastkarskiej. „Społem” PSS jest największą polską firmą...
Gminna Spółdzielnia “SCH” w Staszowie
Gminna Spółdzielnia „SCH” w Staszowie powstała 30 maja 1947 roku. Niezmiennie od tego czasu zajmuje się działalnością handlową i produkcyjną. Aktualnie prowadzi obsługę w 30 placówkach handlowych sprzedaży detalicznej i czterech hurtowniach: spożywczej,...