Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2018
W 1923 roku Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA) proklamował obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w każdą pierwszą sobotę lipca. Obchody miały stać się okazją do zwiększenia popularyzacji na świecie tematyki spółdzielczej i promowania spółdzielczych ideałów międzynarodowej solidarności, efektywności ekonomicznej, równości i pokoju. Celem obchodów jest także rozwijanie i wzmacnianie partnerskich stosunków pomiędzy światowym ruchem spółdzielczym a rządami poszczególnych krajów, samorządami i organizacjami międzynarodowymi.
W 1994 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła ważną rolę, jaką spółdzielnie odgrywają w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym, ogłaszając wspólne od 1995 roku obchodzenie Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Z tej okazji Międzynarodowy Związek Spółdzielczy i ONZ proklamują hasła kolejnych obchodów. Na 2018 rok brzmi ono "Budowanie Zrównoważonego Rozwoju Społecznego poprzez współpracę".
W Polsce Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest od 1925 roku, kiedyś jedną z pierwszych niedziel czerwca, a obecnie zwykle pod koniec tego miesiąca, co wiąże się z proklamowaniem przez Sejm RP w 1995 r. 1 lipca Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości.
Za sprawą apelu Zgromadzenia ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych skierowanego do Parlamentów i Państw członkowskich o upamiętnienie 100-lecia Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej proklamował dzień 1 lipca dniem spółdzielczości.
Polska spółdzielczość ma bardzo długą tradycję, kształtowała się już w czasie zaborów, rozwijała w okresie międzywojennym, przetrwała czas zawirowań politycznych.
Obecnie w 9200 spółdzielniach zrzeszonych jest ponad 8 mln członków. Spółdzielczość w Polsce rozwija się. Powstają nowe rodzaje spółdzielni, szczególnie wśród ludzi młodych.
Święto dnia spółdzielczości jest okazją do podsumowania osiągnięć spółdzielczych w naszym kraju.
Drodzy Spółdzielcy z okazji
Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości
życzymy pomyślnego realizowania założonych celów
we wszystkich sferach działalności
zarówno gospodarczej jak i społecznej,
satysfakcji i korzyści z ich osiągnięcia
w życiu zawodowym i prywatnym.
Życzymy również Wszystkim Spółdzielcom
i Waszym Rodzinom
dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Liderzy Spółdzielczości Świętokrzyskiej

SM Pionier
2 marca 1959 na zebraniu założycielskim, 24 osoby postanowiły utworzyć spółdzielnię, która została wpisana do spółdzielczego rejestru 30 lipca pod nazwą „Pionier”. Nowa spółdzielnia w Kielcach wywołała niespodziewane zainteresowanie, bowiem otrzymała prawo...

Domator
Początki Spółdzielni Mieszkaniowej „DOMATOR” przypadają na rok 1986. Po upływie 25 lat SM „DOMATOR” jest nadal nowoczesną firmą, zarządzającą ogromnym majątkiem mieszkaniowym, nadal inwestującą w swój rozwój. Kolejno realizowane osiedla: „Pod...

SM Słoneczne Wzgórze
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Słoneczne Wzgórze” w Kielcach została zarejestrowana 21 lutego 1996 roku. Powstała w wyniku podziału Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W zasobach Spółdzielni zamieszkuje prawie 5 tys. osób, a powierzchnia użytkowa...

Społem Kielce
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Kielcach istnieje na rynku kieleckim od 1919 roku. Dziesiątki lat tradycji oparte są w spółdzielni na handlu, gastronomi oraz produkcji piekarsko-ciastkarskiej. „Społem” PSS jest największą polską firmą...